8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Бришењето лични податоци од Google никогаш не било полесно

НАЈЧИТАНО

Најновиот пакет со алатки „Резултати за вас“ го олеснува издавањето барања за преместување резултати што вклучуваат телефонски број, е-пошта или домашна адреса.

Најновата алатка „Резултати за вас“ на Google е дизајнирана да помогне во бришењето на резултатите од пребарувањето што содржат лични информации, а компанијата полека почна да ги објавува до своите први корисници, пишува Verge. 9to5Google истакнува дека Google ја најави алатката за време на I/O конференцијата, што значи дека наскоро доаѓа во апликацијата Google.

Google веќе имаше начин како да ги избришете резултатите од пребарувањето што ја содржат вашата домашна адреса, адресата на е-пошта и телефонскиот број, како и разни други потенцијално опасни или штетни информации. Овој систем не беше нужно најдобар и најлесен за користење – ако најдовте резултат поврзан со вашите чувствителни информации, требаше да отидете на страницата за поддршка за да пополните формулар за да побарате да се избрише резултатот. Нова алатка планира да го поедностави тоа, пренесува tportal.

Користејќи го, барањето ќе биде испратено директно од резултатот од пребарувањето со притискање на трите точки и избирање на опцијата За овој резултат, со што ќе се открие нов панел со опција за преместување на резултатот, т.е. Отстрани резултат. Оттаму ќе можете да поднесете барање за бришење на несаканиот резултат.

Има и посебен екран „Резултати за вас“ до кој можете да пристапите со допирање на сликата на вашиот профил во апликацијата Google. Во него ќе може да се видат резултатите што сте ги пријавиле и нивниот статус кај Google. Екранот, пишува изворот, ќе има можност да испраќа нови барања, вклучително и оние кои содржат стари или незаконски информации.

Сè уште не е познат точниот датум на пристигнување на оваа функција.

The Verge забележува дека воведувањето на оваа алатка не ги менува правилата на самото пребарување на Google, туку напротив го олеснува системот на известување за несакани резултати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО