-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Британците се целосно на страната на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги пофали британскиот премиер Борис Џонсон и Велика Британија за нивниот одговор на руската инвазија.
Во интервју за списанието Економист, тој рече дека „Британија дефинитивно е на наша страна“ и „не врши балансирачки чин“.

– Да бидам искрен, Џонсон е лидер кој помага повеќе. Лидерите на земјите реагираат според тоа како постапуваат нивните избирачи. Во овој случај Џонсон е пример – нагласи Зеленски.

Зеленски и Џонсон се во редовен телефонски контакт за време на инвазијата.

Украинскиот претседател ги подреди странските нации во категории, почнувајќи од оние кои сакаат конфликтот да заврши брзо на кој било начин за да можат да го задржат пристапот до руските пазари, па до оние кои го поддржуваат украинскиот народ и „сакаат војната да заврши брзо по секоја цена“.

– Британија дефинитивно е на наша страна. Таа не врши балансирање. Британија не гледа алтернатива за излез од ситуацијата. Британија сака Украина да победи, а Русија да загуби, но не сум подготвен да кажам дали Британија сака војната да се одолговлекува или не – истакна Зеленски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img