24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Британско Министерство: 15.000 милионери се обидуваат да ја напуштат Русија

НАЈЧИТАНО

Податоците покажуваат дека илјадници милионери се обидуваат да ја напуштат Русија, а егзодусот на компаниите и олигарсите најверојатно ќе ја влоши долгорочната штета од војната за руската економија, соопшти британското Министерство за одбрана.

„Апликациите за миграција сугерираат дека 15.000 руски милионери веројатно веќе се обидуваат да заминат“, соопшти британското министерство.

Во областа на фронтот, Русија се обидува да добие нов замав во областа Северодонецк со напади од југ, се наведува во соопштението.

Украинските власти објавија дека нивните сили преживуваат и покрај масовното руско бомбардирање на источниот град и дека Украина постигнува нов напредок во контраофанзивата на југот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО