14.5 C
Ohrid
Friday, September 30, 2022

Британски Форин офис тврди дека лажни профили има на Телеграм, Твитер, Фејсбук и ТикТок

НАЈЧИТАНО

Руски хакери почнаа нов напад врз странски лидери, насочени кон платформите на социјалните мрежи со голема кампања за дезинформации, чија цел е да ја легитимизира инвазијата на Украина, соопшти британскиот Форин офис.

Платените оперативци кои работат од фабриката во Санкт Петербург ја користат апликацијата Телеграм за да регрутираат и координираат поддржувачи, кои потоа ги преплавуваат социјалните мрежи со коментари за поддршка на рускиот претседател Владимир Путин и војната во Украина.

Лажни профили – таканаречени „фабрики за тролови“ – се пронајдени на осум платформи за социјални медиуми, вклучувајќи ги Телеграм, Твитер, Фејсбук и ТикТок.

Цел на операцијата се политичари и јавноста во многу земји, вклучително и Британија, Јужна Африка и Индија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО