3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Британски новинар му забележа дека и Македонците во Бугарија немаат права (ВИДЕО)

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бугарскиот премиер  Кирил Петков во неговото гостување во популарната емисија „Хардток“ на Би-Би-Си одбегна да одговори  зошто Македоснците во Бугарија немаат права, а од соседот се бара да ги вметне Бугарите во Уставот.

На тврдењето на Петков дека Бугарите во земјава немаат законски права, водителот на емисијата Стивен Сакур забележа:

-Да бидеме искрени, и етничките Македонци ги немаат тие права во Бугарија. Всушност, Европскиот суд за човекови права имаше повеќе случаи по таа основа отколку за Бугарите во Македонија. Тука се наоѓате на лизгав терен.

Бугарскиот премиер, продолжи со излагањето дека со македонскиот премиер се согласиле дека Бугрите треба да ги имаат истите права како другите во змејава.

– Со премиерот на Северна Македонија целосно се согласивме дека Бугарите би требало да ги имаат истите законски права како и сите Македонци и други народи, како Албанците. Прашање е како да стигнеме дотаму – рече Петков.

Петков уште еднаш изјави дека сака да ја види земјава во Европската Унија, но и нагласи дека претходно треба да се решат некои проблеми, не само историски, на кои многумина се фокусираат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img