23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Британски војници поради оргии не одат на мисија во Косово

НАЈЧИТАНО

По низата недолични однесувања во Македонија за време на воена вежба која се одржа во мај, нов скандал во британската армија, падобранците не одат на вежби на НАТО на Косово и Метохија.

Поради шокантните снимки на кои се гледаат оргиите на британските војници, откажано е годишното распоредување на стотина британски падобранци како дел од мисиите на НАТО на Балканот. Во писмото до генералите и командантите, новиот шеф на британската армија, генерал Сер Патрик Сандерс, рече дека не е подготвен да ги „ризикува мисијата и угледот на армијата“ со испраќање во странство војници кои учествувале во инцидентот, пренесува Гардијан.

Според извештаите на медиумите, осум падобранци од 16-та бригада за воздушни напади се под истрага откако биле снимени како имаат секс со жена, цивил, во касарната Мервил во Колчестер, Источен Есекс, додека десетици други го гледале чинот.

На видеата од инцидентот се гледаат односи во различни делови од базата, а на едно од видеата наводно се гледаат полуголи војници како се поздравуваат додека еден од нив е во интимна врска со црвенокоса жена, пишува Сан.

Иако воената полиција утврди дека нема елементи за кривично гонење, генералот Сандерс рече дека активноста може да се толкува како „омаловажување на жените“ и дека е „спротивно на воените вредности и стандарди“, објави Тајмс, кој имаше увид во писмото.

Весникот наведува дека се верува дека жената тајно престојувала во касарната дури 31 пат за пет месеци. Се забележува дека инцидентот уследи по низа други случаи на недолично однесување за време на вежба во Македонија во мај, кога членовите на Третиот падобрански баталјон беа обвинети за „непрофесионално однесување“ за време на вежбата, заедно со војници од други единици.

Наместо десетдневна воена вежба на НАТО во Босна и Херцеговина и Косово и Метохија, од падобранците се бара „да размислат за тоа каде не ги исполниле очекувањата од британската војска“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО