17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Британските деца од предучилишна возраст не си го знаат името и основната хигиена, јадат бебешка храна!!!

НАЈЧИТАНО

Според големото истражување спроведено низ Велика Британија, децата кои треба да тргнат на училиште не знаат како да го изговорат своето име, јадат бебешка храна и не ја знаат основната хигиена.

Според The ​​Times, резултатите од истражувањето за британскиот образовен систем, кое се спроведувало една година, ќе бидат претставени во среда.

Една наставничка од Нотингемшир рече дека потрошила малку време на децата да ги учи буквите и бројките бидејќи морала да се занимава со основни работи бидејќи многу деца не знаат како сами да го користат тоалетот или да го кажат своето име.

Таа додаде дека многу деца од четири и пет години пијат само од шишиња за бебиња, а кога се жедни, претпочитаат да користат изрази како бебиња бидејќи не можат да се изразат со зборовите што сакаат. пиј нешто.

Училиштето во кое работи оваа наставничка дури морало да ангажира работници чија единствена задача е да им ги менуваат пелените на децата. Таа нагласи дека едно дете било донесено во училиште во инвалидска количка од супермаркетот, објаснувајќи им на родителите дека тоа е „најевтиниот превоз“.

Пред извештајот, наставникот изјави за Тајмс дека околу 50 отсто од децата од предучилишна возраст не се научени да користат тоалет.

„Ги глумеме нивните родители за многу работи. На пример, тие треба да одржат предавање за тоа како да користат вилушка и нож бидејќи повеќето од нив вечераат со раце. Не ги учиме како да го напишат своето име, туку како да чкртаат“, рече таа.

Овие неверојатни резултати ќе започнат иницијатива која ќе ги поттикне родителите да комуницираат и да си играат со своите деца, така што нивната прва интеракција со образовниот систем ќе биде фокусирана на наставната програма, а не на основните животни потреби.

Друг учител рече дека децата се носат на училиште со колички до шест или седум години и дека многумина сè уште си играат со кукли.

Истражувањето, исто така, покажа дека речиси една третина од петгодишните деца во Англија не го достигнале потребното ниво на развој и дека се околу пет месеци зад другите врсници.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО