21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Британскиот парламент вечерва ќе му изгласа недоверба на премиерот Џонсон

НАЈЧИТАНО

Борис Џонсон ќе се соочи со гласање недоверба откако доволен број пратеници ќе поднесат барање за покренување на оваа постапка.

Според Скај њуз гласањето ќе се одржи вечерва меѓу 18 и 20 часот во Долниот дом.

Дека премиерот Борис Џонсон би можел да се соочи со гласање за недоверба денеска, објави претходно денеска уредник на британската ИТВ, цитирајќи ги „бунтовниците“ од владејачката Конзервативна партија, откако британскиот лидер беше извидуван за настаните за јубилејниот платинест викенд на кралицата.

„Ториските бунтовници очекуваат сер Греам Брејди утрово да даде изјава со која ќе објави гласање за недоверба на Борис Џонсон“, напиша Пол Бренд на Твитер.

„Само Брејди ги знае точните детали, но ова секако звучеше како гласање“, додаде тој.

Џонсон, кој беше назначен за премиер во 2019 година, е под зголемен притисок по штетниот извештај за забави што се одржуваат во неговата канцеларија и резиденција на Даунинг стрит во време кога Британија беше во карантин поради пандемијата на Ковид-19.

Десетици конзервативни пратеници изразија загриженост дека Џонсон (57) може да продолжи да ја води Британија, која се соочува со ризик од рецесија, зголемување на цените на горивото и храната и моментално сообраќаен хаос во Лондон поради штрајкот.

Доколку Џонсон ја загуби довербата, ќе биде сменет од премиерската функција, а потоа ќе се донесе одлука за негова смена.

Најмалку 54 конзервативни членови на парламентот мора формално да побараат од претседателот на партискиот комитет од 1922 година, Греам Брејди, да гласа за доверба за да може да биде објавено.

Писмата се доверливи, па само претседателот на комисијата знае колку всушност биле доставени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО