-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Британската компанија го купи целиот музички каталог на Леонард Коен

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Британската компанија Hipgnosis Song Management во неделата објави дека го купила целиот издавачки каталог на песни од познатиот канадски кантавтор Леонард Коен, што е уште една во низата трансакции на издавачките права и музичките мајстори на музичките каталози.

Хипгнозис сега ги поседува сите 278 песни напишани од Коен, вклучително и еден вид химна „Алелуја“, за која компанијата тврди дека е обработена повеќе од 300 пати и „стримирана“ повеќе од пет милијарди пати.

Лондонската компанија не откри колку им платила на наследниците на текстописецот од Монтреал, кој почина во 2016 година на 82-годишна возраст.

Наследниците во преговорите ги застапуваше долгогодишниот менаџер на Коен, Роберт Кори.

Вкупно 127 песни припаѓаат на каталогот на Коен „Stranger Music“, кој вклучува песни напишани пред 2000 година.

Компанијата, исто така, соопшти дека се здобила со целосна сопственост на авторските права и авторските права за каталогот Old Ideas, 67 песни напишани од 2001 година до смртта на Коен.

„Сега сме чувари и менаџери на уникатните песни на Леонард Коен. Тоа е прекрасна, но и многу сериозна одговорност“, рече основачот и извршен директор на Hipgnosis, Мерк Меркуријадис.

„Леонард напиша некои песни кои ни ги променија животите“, рече Меркјуријадис, Канаѓанец по потекло и менаџер на голем број музички уметници, вклучувајќи ги Бијонсе, Елтон Џон и Мери Џеј Блајџ.

Хипгнозис претходно купуваше каталози на некои други музички ѕвезди, како што е оној на американско-канадскиот пејач Нил Јанг и рок бендот Red Hot Chili Peppers.

Неколку врвни музички ветерани неодамна ги продадоа своите каталози за импресивни суми на пари.

Британскиот пејач Стинг го продаде целиот свој каталог за 250 милиони долари во февруари, а Брус Спрингстин ги продаде своите издавачки и музички права на Sony за рекордни половина милијарда долари минатата година. Боб Дилан го продаде својот каталог на Universal Music за 300 милиони долари.

Музичките ветерани во последно време заработуваат од нивните каталози бидејќи пандемијата ги прекина нивните турнеи и резултираше со тектонски промени во светот на музиката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img