2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Британија ја повика Северна Кореја да испрати пратеник на погребот на кралицата

НАЈЧИТАНО

Велика Британија поканува претставник на Северна Кореја да присуствува на погребот на кралицата Елизабета во понеделник, но Авганистан, Сирија и Венецуела не се поканети, изјави во средата извор од Форин Офисот.

Поканата е на амбасадорско ниво, вели изворот.

Погребот на кралицата ќе се одржи во понеделник во Лондон, а на него ќе присуствуваат многу светски лидери, членови на кралски семејства и други високи гости.

Сирија и Венецуела не беа поканети бидејќи Велика Британија во моментов нема дипломатски односи со нив, а Авганистан поради актуелната политичка ситуација, вели изворот.

Ова им се придружува на Русија, Мјанмар и Белорусија, кои исто така не беа поканети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО