4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Британија ја исклучува можноста за враќање на фризовите на Партенон на Грција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Британската министерка за култура Мишел Донелан ја отфрли можноста за враќање на фризот на Партенон, кој е изложен во Британскиот музеј во Лондон, во Грција, отфрлајќи ги извештаите во печатот дека музејот и Атина се во завршна фаза од договорот.

-„Бев многу јасен за оваа тема, мислам дека скулптурите не треба да се вратат во Грција“, рече Донелан за централното прашање за тензиите меѓу Лондон и Атина.

„Не треба да ги враќаме назад, тие припаѓаат на Велика Британија каде се грижиме за нив долго време“, додаде таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Скандал на германската министерка Бербок, лани дала 300.000 евра државни пари за пудра, шминка и стајлинг!

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, дала огромни суми државни пари во текот на 2022 година за шминка и за фотограф, пишуваат...

Ердоган отсечно ја отфрли можноста да ја поддржи земјата во НАТО

Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска, изјави денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Руските сили го опколија Бахмут и во моментов се водат борби за контрола врз автопатот кој води западно од Бахмут до Часив Јар

Руските сили го опколија Бахмут и во моментов се водат борби за контрола врз автопатот кој води западно од Бахмут до Часив Јар –...
spot_img
spot_img
spot_img