17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Британец обвинет за силување на својата ќерка на Крит

НАЈЧИТАНО

Британец (70) е обвинет дека ја силувал својата ќерка (34) додека бил на одмор на грчкиот остров Крит.

Маж чие име не се соопштува е уапсен во саботата откако неговата ќерка два дена претходно отишла во полиција да каже дека била нападната во градот Мали, пишува Нова.рс.

Жртвата, која била на одмор, признала дека била пијана и рекла дека не се сеќава на ништо на нејзиниот напаѓач, освен дека тој носел бела облека, пренесува Дејли Мејл.

Полицајците ја прегледале снимката од надзорните камери и рекле дека таткото и ќерката пиеле во барот кога таткото почнал да се однесува недолично кон својата ќерка. Ја удрил со тупаница по лицето, а потоа ја следел на улица и потоа ја силувал на напуштена плажа.

Полицијата вели дека според снимката таткото носел бела облека. Медицинските инспектори соопштија дека жената имала повреди по телото и дека тие биле предизвикани од гранчиња и камења пронајдени на плажата. Инспекторите додале дека таа имала и повреди од силување и дека биле земени примероци од ДНК.

Полицијата во саботата го уапсила неговиот татко, па веднаш бил изведен пред локален судија. Тој се товари за кривични дела силување, сексуална злоупотреба и семејно насилство.

Мажот се изјасни за невин по обвиненијата и остро негира дека е одговорен, објавија локалните медиуми. ДНК примероци беа собрани за испорака.

Се вели дека жртвата била во неверување кога и било кажано дека нејзиниот татко бил уапсен поради силување. Според локалните медиуми, таа на полицијата и рекла дека нејзиниот татко не може да го изврши нападот.

Грчкиот закон дозволува намалување на казната за оние кои ќе ја признаат вината и ќе се извинат, а се однесуваат и на обвинетите за силување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО