16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Брилијантен метеор го осветли небото над Хрватска

НАЈЧИТАНО

Брилијантниот метеор, кој го осветли небото над Хрватска во саботата навечер, не е необична појава, а патеката била паралелна со брегот на централна Далмација, па дури и да останел некој метеорит, многу веројатно би завршил во морето , објави во неделата вечерта Хрватски астрономското здружение (ХАС).

Во саботата навечер, HAS доби бројни извештаи за лет на огнена топка некаде над централна Далмација, а камерите на Хрватската мрежа за метеори (која работи како дел од Глобалната мрежа на метеори) го снимиле овој небесен феномен.

Гледано од Ѕвезденото село Мосор, огнената топка била светла како младата месечина, додека од Јанковац, оддалечен 270 километри, нејзината светлина била значително помала.

Резултатите од обработката на сликите објаснуваат дека феноменот бил предизвикан од спорадичен метеороид од астероидно потекло, кој го започнал својот светол лет на височина од 91,8 километри над земјата со влезна брзина од 20,6 километри во секунда. По лет од 6,8 секунди, метеорот престанал да свети на височина од 40,4 километри со брзина од околу пет километри во секунда, што укажува дека од оригиналниот материјал не останало ништо, па нема можни метеорити, објави хрватскиот астрономски Алијанса.

Траекторијата на метеорот била паралелна со брегот на централна Далмација, па дури и да останел некој метеорит, многу веројатно би завршил во морето, се додава во соопштението.

Ваквите појави не се ретки, а очекуваме во текот на летните месеци да има повеќе вакви пријави поради фактот што многу повеќе луѓе деновиве вечерните и доцните ноќни часови ги поминуваат на отворено, посочуваат од ХАС.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО