More

  Бред Пит тврди дека страда од прозопагнозија – неможност да препознава лица

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Познатиот холивудски актер и оскаровец Бред Пит во интервју за магазинот GQ изјави дека боледува од прозопагнозија, односно неможност да запомни и препознава лица.

  Како што пренесува Си-Ен-Ен, Пит (58), кому никогаш официјално не му била дијагностицирана, изјавил за GQ дека верува дека пати од ова нарушување на перцепцијата, но дека никој не му верува, па затоа би сакал да запознае друга личност која го има овој проблем.

  Пит исто така рекол дека сака да се сеќава на луѓето што ги среќава и се плаши дека овој негов проблем ги натера луѓето да мислат дека е ладен кон нив.

  Според американскиот национален институт за здравје, просопагнозијата е невролошко нарушување што може да предизвика луѓето да имаат проблем да ги препознаат дури и членовите на семејството или пријателите. Третманот вклучува развивање на други начини за препознавање некого, како на пример запомнување на тонот на неговиот глас.

  Некои студии покажаа дека ова нарушување до одреден степен влијае на еден од 50 луѓе.

  Инаку, Пит во 2013 година изјави и за магазинот Esquire дека пати од ова нарушување и дека поради тоа не излегува многу од дома.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img