9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Бред Пит – помеѓу скулптури и лозја

НАЈЧИТАНО

Иако Бред Пит нема намера во скоро време да се збогува со актерството, некои други страсти полека преовладуваат. Можноста повторно да се измислиме не е оставена само на познатите, туку на сите нас.

Веста за уметничкото деби на Бред Пит, т.е. серија скулптури, изложени во Музејот на уметност Сара Хилден во Тампере, Финска, бурно одекна. Импровизираната изложба беше изненадување за главниот куратор Сариен Соиконен, која не го криеше задоволството што Тампере веднаш се најде во фокусот на светската јавност, поради двете големи светски лица, но и природни уметници – Пит и Ник Кејв, а познат австралиски музичар.


На социјалните мрежи веднаш почнаа волеи на огорченост и омаловажување, преку манирот „се му е лесно, пошто е познат“.

Но, неговата уметничка екскурзија едвај е стремеж за нов еполет на слава и суета. Можеби славата само му овозможи да се препушти на други страсти. Во време кога работите се ставаат во кутии, се чини дека е ерес да се проба нешто, да се биде повеќедимензионален. Особено што огромното мнозинство луѓе воопшто не ја сакаат својата работа. За жал.

Колку и да се прославени со ореол на успех и неповредливост, кога се движат од една сфера или гранка во друга, тие не се изземени од проценката на јавноста, згора на тоа. Наместо галење, обично се среќаваат со сурово расчленување на староседелците од новиот атриум во кој влегуваат.

Затоа, патувањето на Бред Пит до скулптурата не е толку „безбедно“ како што е претставено. Кање Вест најдобро го знае тоа со модата.

Имагинации на актер и рокер
Придонесот на Пит се состои од девет скулптури, две големи: џиновска гипсена плоча која прикажува пукање наречено „Нанишани кон тебе, ме видов, но беше предоцна овој пат“ и бронзена кутија слична на ковчег со екстремитети кои се чини дека се пробиваат низ материјалот. Има и помали дела, како куќи со нетипични детали или свеќници за вљубени, направени за време на осаменоста на вирусот Ковид.

Интересна е и гипсената плоча „Самонанесена прострелна рана во куќата“, изработена од заробени куршуми кристализирани во платина силикон.Кејв не заостануваше ни во неговата имагинација, со глазирани керамички фигурини кои го прикажуваат животот на сатаната низ 17 фази, од невиност до искуство до соочување со нашата смртност“, од кои сите беа рачно насликани и застаклени од Пештерата во Англија, помеѓу 2020 година и 2022. Естетски, серијата укажува на интересот на уметникот за фигурини од викторијански Стафордшир Flatback, на кои тој е страстен колекционер.

Главна тема на изложбата се пред се скулптурите и сликите на британскиот уметник Томас Хаусаг, скулптор, кој неодамна се најде во друг медиум, сликарството. Делата од големата серија „Визии“ беа создадени на отворено, а беа инспирирани од европските симболисти, особено од Норвежанецот Едвард Мунк.

„За Нико и мене ова е нов свет. Се чини дека е вистинското. За мене се работи за саморефлексија, за тоа каде згрешив во моите врски, каде што сум соучесник. Сето тоа дојде од моментот кога повторно се измислив, станав брутално искрен, земајќи ги предвид оние што можеби сум ги повредил, моментите кога едноставно погрешив“. Бред Пит

Интересот на Пит за уметност не започна вчера. Уште во 2008 година, во интервју за списанието Ролинг Стоун, тој рече: „Ја имам оваа фантазија за сликање и скулптура во старите денови“.

Пит навистина почнал да се занимава со вајање дури по разводот со Анџелина Џоли во 2016 година. Една година подоцна, тој се населил во студиото на Хаусаг, калејќи го својот занает и повторно барајќи се себеси.

Вино
Веднаш по изложбата, Пит се качи на приватен авион во Пиркала и по три часа беше на дофат на Марсеј, во јужната француска провинција Вар, каде што е сопственик на (спорната) винарија Миравал (Шато Миравал).Замокот го купил со поранешната сопруга Анџелина Џоли во 2008 година, а парот се венчал на истиот имот во 2014. По разводот, тој поднел тужба против Џоли во судот во Лос Анџелес поради продажба на нејзиниот удел во винаријата. (Во октомври 2021 година, Tenute del Mondo, подружница на Stoli Group, објави дека купила 50% од акциите во Miravala од Анџелина Џоли за неодреден износ, според АФП и Лос Анџелес Тајмс).

Замокот Миравал не само што го стекна својот статус поради холивудската двојка, туку и поради производството на одлични розе вина и маслиново масло, спакувани во драматични црн камен шишиња, сето тоа под стручно водство на семејството Перин во последната деценија, кое се грижеа за имотот од 1.300 хектари, кој се наоѓа во селото Корен, помеѓу Марсеј и Ница.

Исто така поради нејзината убавина и историја. Замокот, во архаичен стил со допири на готика, има триесет и пет соби. Опкружен е со градини со фонтани, антички аквадукти, езерце и капела, споменатото лозје, маслинови насади и опоен воздух, благодарение на шумите од зимзелен и бел даб, камен и алепоски бор. Самиот град за прв пат бил населен во предримско време.

Еден од поистакнатите сопственици беше францускиот џез пијанист Жак Луси, кој инсталираше студио за снимање во 1977 година. Стинг сними таму, како и бендот Cranberries, а Пинк Флојд сними неколку песни за легендарниот албум The Wall, објавен во 1979 година. Таму има нишка на мир и спокојство.

Неговиот подоцнежен американски сопственик, Том Боув од Индијана, кој го купил имотот во 1993 година, го модернизирал неговото лозарско производство, кое произведувало едноставно „vin de pais“.

Со акцент на енологија или скулптура, Бред Пит секако се насмевнува во златно, доцно доба, можеби дури и поубаво од холивудскиот. На крајот на краиштата, тој никогаш не сакал никаква помпа, освен глумата. Повторното откривање на себе не треба да биде предмет на завист, туку карта од ракавот или ризик што сите ние некогаш можеме или мораме да го преземеме. Она што го кажа неговиот колега Џони Деп „денот кога ќе престанам да преиспитувам сè, е денот кога ќе престанам да живеам“. Животен повик, одлуки, околина, приоритети. Никогаш не е доцна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО