0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Бред Пит го лансираше унисекс козметичкиот бренд Le Domaine

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Популарниот американски актер Бред Пит влезе во светот на козметиката со производи кои ги промовира како креми против стареење за сите без разлика на типот на кожа. Актерот го основа брендот Le Domaine заедно со семејството на винарите Перин. На нејзината веб-страница се наведува дека производот е развиен за да го забави стареењето на кожата.

Актерот, сопственик на лозје и продуцент на рози Бред Пит се впушта во нови деловни води. Неговата нова линија за нега на кожа од четири дела, наречена Le Domaine, е направена од остатоци од производство на вино, природни состојки вклучувајќи маслиново масло од неговото сопствено лозје и две патентирани состојки развиени по долгогодишно истражување. Средбата на Пит со грозјето датира од 2008 година, кога потпиша долготраен закуп на лозјето Шато Миравал од 1.800 хектари. Тој официјално го купи земјиштето во 2012 година со тогашната сопруга Анџелина Џоли, која неодамна го продаде својот дел од имотот за време на нивната битка за развод. Во 2012 година, Бред беше запознаен со Марк Перин, сега ко-основач на Le Domaine и извршен директор на Miraval-Provence, чие семејство е во бизнисот со вино повеќе од еден век. По средбата, дуото направи големи планови да го врати виното Миравал, кое е препознаено како модерно розе. Но, сега излезе дека тимот дизајнирал и производи за нега на кожа од висока класа.

Пит за списанието Elle изјави дека отсекогаш размислувал за лансирање на сопствена линија за нега на кожата и дека му пристапиле неколку брендови со текот на годините, но никогаш не се чувствувал во ред додека Перин не ја претставил идејата за создавање линија со состојки од лозје. Повеќе од 10 години семејството Перин работи со енологот др. Pierre-Louis Teissedre да истражи како е можно да се користат остатоците од грозје по производството на вино и да се направи производството повеќе кружно. Со оваа информација, др. Teissedre создаде една од главните состојки на козметиката Le Domaine, која е полна со антиоксиданси од кашестата екстракт од грозје. Тие обезбедуваат заштита од оксидација доколку се користат редовно, а исто така го ограничуваат стареењето на кожата на долг рок. „Состојките се борат и против сува кожа“, вели др. Тејседре.

Линијата моментално се состои од четири производи: емулзија за чистење, серум, крем и полесна хидратантна крема. Секој производ се чува во стаклена тегла или шише и е покриен со дрвена капа направена од рекултивирани буриња со вино од имотот на семејството Перин. Додека Пит се чини дека е минималист кога станува збор за убавината и благосостојбата, изгледа дека „прави нешто како што треба“. На прашањето кои се неговите тајни за убавина, тој одговори: „Обидете се да бидете малку физички активни, да јадете малку здраво, но мора и малку да изневерувате, обидете се да останете креативни“. Во исто време, веројатно би препорачал и користење на новите производи Le Domaine, бидејќи ја знаете древната изрека: „Кога животот ви нуди грозје, правете вино. Сега се додава: и производи за нега на кожа!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img