15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Брачниот пар Чамо патува низ светот во зелено одело: Неверојатно е колкава моќ има еден автомобил

НАЈЧИТАНО

Што е потребно за семеен живот исполнет со авантури, љубов и моменти за паметење, добро знае и брачниот пар Чамо, попознат на социјалните мрежи како #ficacrew. За среќен и исполнет живот потребен е хармоничен партнер, пријатели ширум светот, зелено фиџо и едногодишно бебе чија количка често ги менува седиштата во автомобилот и седиштата за патнички авион.

Амар и Лејла Чамо со својот Застава 750 посетија многу атрактивни дестинации ширум светот, а моментално ја планираат својата прва голема и подолга авантура со новиот член на екипажот, едногодишниот Идрис.

„Многу е полесно да се патува со бебе кога е потопло. Планираме да одиме во Ирска оваа година, но не сме сигурни дека тоа ќе се случи поради општата ситуација и војната во Украина“. објаснува Амар, кој од Чајниче се присетил на првото патување во Оребиќ во Хрватска на Фиџи поради тоа што немал дефект и дека бил фасциниран од љубовта што луѓето од нашите простори ја имаат кон локалниот олдтајмер.

„Не го знаев автомобилот како автомобил бидејќи пораснав во Австралија, а колку им беше важно на луѓето беше јасно кога почнаа да ме запираат на улица со своите приказни за тоа како возеле за прв пат во нивните животи. и тоа е автомобилот. Неверојатно е колкава моќ има тој автомобил. Иако е мал автомобил, тој е навистина моќен. Може да се искачи на рид, планина или буквално каде што сакате. И не е така само во земјите од поранешна Југославија. Кога бев во Алжир, луѓето ме запреа и ме викаа Мистер Бин, мислејќи од Фиќа дека е Мини Морис“, со насмевка се сеќава хонорарецот и инфлуенсер Амар, кој моментално живее во Австралија со своето семејство, од каде наскоро ќе враќање во Сараево. Неговата сопруга, нутриционистката Лејла, особено нагласува дека патувањето е важно поради вмрежувањето и пријателствата, кои се непроценливо искуство и трајна придобивка. Двојката објаснува дека би било невозможно да се посетат голем број земји без поддршка од луѓето кои им ги отвораат вратите од нивниот дом кога Фиџо ќе „влезе“ во нивниот град.

Иако се работи за олдтајмер, Амар истакнува дека во принцип немал проблеми со поправка и наоѓање резервни делови за фишето. „Единствениот пат кога бев малку потежок беше кога автомобилот се расипа во Тунис. Не само што беше тешко да се најдат деловите, туку и комуникацијата со механичарите беше тешка. Беше „влакнест“, но успеавме да протуркаме. Овие делови се едноставни. Многу може да се земе од други автомобили. Еднаш имавме дефект во Исланд, гледавме од трактор да учествуваме. Човекот се снаоѓа и има интересни приказни поради овие дефекти – уште еднаш Амар ги коментираше пријателствата стекнати на патувањата. Иако „звучи нереално“, Амар и Лејла посетија повеќе од 40 земји во стариот свет: од Мароко и Алжир до најинтрагматичната земја, Исланд. На Светскиот ден на планетата Земја велат дека е неопходно да се заштитат природата и животната средина и дека секогаш носат ракавици и торби во автомобилот во кој го собираат и фрлаат ѓубрето што ќе го најдат додека стојат или се фотографираат. Харизматичниот Амар и Лејла Чамо беа гости во Вечерното студио заедно со пар кој прави романтични и заносни фотографии од патување или секојдневие и ги објавува на профилот @our_piratelife. Амар и Лејла претходно ги запознале романтичните Рибиќс во нивната родна БиХ, а со оглед на поврзаните интереси, би било интересно да ги видиме и двата парови на одлични фотографии од некоја нова атрактивна туристичка дестинација. Во продолжение погледнете го комплетното гостување на Амара, Лејла, Нермин и Ивона во „Вечерното студио“

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО