18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Братучедите за Јокиќ: Најнепочитуваниот МВП во НБА лигата заслужува повеќ

НАЈЧИТАНО

Кошаркарот на Денвер Нагетс, Демаркус Казинс, на прес-конференција по поразот од Голден Стејт зборуваше за српскиот центар Никола Јокиќ.

Казинс истакна дека не го забележал веднаш талентот на српскиот кошаркар, но дека сега е евидентен, иако некои се уште не можат да го видат.

„Отсекогаш сум го почитувал, тој е неверојатен талент и веројатно еден од најнепочитуваните МВП играчи во оваа лига. Неверојатен талент! Неговата игра доволно зборува за него“, изјави Казинс.

„Тој едноставно нема третман на МВП. Тоа е сон, но тоа е вистина. Само не мислам дека ја добива почитта што ја заслужува“.

Кошаркарите на Голден Стејт го совладаа Денвер со 102:98 и со тоа со 4-1 во победи се пласираа во второто коло од плејофот на Западната конференција на НБА лигата.

Никола Јокиќ постигна 30 поени (12-18 од игра), 19 скока, 8 асистенции и 2 рампи, со украдени и 6 загубени топки.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО