8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Бразил обвиен во црно, Пеле заплака: Почина еден од најдобрите спортисти

НАЈЧИТАНО

Едер Жофре, познатиот бразилски боксер, почина во родната земја на 87-годишна возраст.

Џофре е еден од најдобрите боксери на сите времиња, во текот на 2019 година беше избран за 16-ти најдобар досега во избор на боксерски списанија. Во текот на кариерата имаше 78 борби, а во дури 70 победи (50 со нокаут) имаше само два порази и четири нерешени.

Тој беше светски шампион во перо и бантам категорија.

Неговата смрт шокираше многумина во Бразил, а од легендата се прости и славниот Пеле.

„Со голема тага ја примив веста дека почина Едер Џофре. Ова ме натера да размислувам за важноста да ги почитуваме нашите идоли во текот на животот, а не само по натпреварот. За среќа, успеав да го запознаам во 2018 година, му подарив чизма и бев многу емотивен. Како што реков тогаш, јас сум плачко, но тој е голем идол и се потруди да ме најде. Денеска повторно сум емотивен. Ти благодарам за се, Златен петел“, напиша Пеле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО