Бразил и Аргентина размислуваат за воведување заедничка валута

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателите на Бразил и Аргентина, Луис Инасио Лула да Силва и Алберто Фернандез објавија во заедничка изјава дека двете најголеми јужноамерикански земји работат на поцврста економска поврзаност, која би вклучувала и воведување заедничка валута.Овој проект првично ќе биде билатерален, но идејата е оваа иницијатива на крајот да вклучи и други земји од Латинска Америка.

„Нашата намера е да ги отстраниме бариерите кои ја спречуваат нашата размена, да ги поедноставиме и модернизираме правилата и да ја поттикнеме употребата на локалната валута. Исто така, решивме да ги унапредиме разговорите за воведување заедничка јужноамериканска валута која би можела да се користи и во финансискиот и во комерцијалниот сектор, со што ќе се намалат трошоците како и нашата надворешна ранливост“, се вели во соопштението.

Во текот на оваа недела во Буенос Аирес ќе се одржи состанок на кој ќе се разговара за тоа како новата валута, за која се предлага името „сур“ (југ), ќе го зајакне регионалниот пазар и ќе ја намали зависноста од американскиот долар.

Разговорите меѓу Бразил и Аргентина за воведување на заедничка валута беа одржани и во 2019 година, но тогаш идејата беше отфрлена од бразилската централна банка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img