13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Бразилскиот претседателски кандидат Лула да Силва се омажи среде изборна кампања

НАЈЧИТАНО

Бразилскиот претседателски кандидат Лула да Силва (76) се ожени со жена која јавно ја претстави по излегувањето од затвор, Росанџело Силва.

„Додека бев во затвор, успеав да добијам девојка која дури се согласи да се омажи за мене. Има храброст, изјави на тој ден во 2019 година поранешниот претседател, кој сега се кандидира за трет мандат, пишува „Ел Паис“.

Таа е социолог, го придружува Лулу и на предизборните митинзи. Не е невообичаено тој да зборува на овие настани. Таа е заслужна за модернизирањето на дискурсот на Лула, вклучувајќи ги прашањата за расата, полот и животната средина.

Пет месеци пред изборите, парот се венча на граѓанска церемонија предводена од познат локален свештеник. Свадбата се одржа на југот на Сао Паоло.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО