-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Бојкот на вработените во железничкиот сообраќај поради неисплатен надомест

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Железничкиот сообраќај во земјава од седум часот утрово е во прекин. Причина за бојкотот на работата е неисплатениот надомест за материјални трошоци што машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ требал да го добие заклучно со вчера.

Како што вели претставникот на машинскиот персонал, Душко Чакаровски, утрово, пред седум часот, сообраќале само две лини, за Битола и за Гевгелија, по што сообраќајот е во целосен прекин.

Чакаровски објаснува дека бојкотот е согласно Одлуката од ноември лани која предвидува најдоцна до 25 во месецот на машинскиот и извршниот персонал да им биде во целост исплатена платата за претходниот месец, а најдоцна до 10-ти во месецот да ги добијат и материјалните трошоци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

178 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (30.01.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...

Нова тужба против славниот пејач

Жената која ја поднела тужбата анонимно (под името Џејн До) тврди дека рокерот сексуално ја злоставувал и силувал многу пати од 1995 до 1999...

ПСЖ подготвува изненадување за крајот на преодниот рок

Фудбалерот на Челзи, Хаким Зиех би можел да го напушти Стемфорд Бриџ во последниот ден од зимскиот преоден рок. „Л’Екип“ пренесува дека ПСЖ сака да...
spot_img
spot_img
spot_img