2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Борна Чориќ го победи Рафаел Надал

НАЈЧИТАНО

Рано утрово во американски Синсинати се случи пријатно изненадување. Борна Ќориќ го сопре Рафаел Надал во 2. коло со 7:6(9), 4:6, 6:3 на турнирот од серијата Мастерс 1000.

Тоа беше камбек меч на Шпанецот откако пред повеќе од еден месец поради повреда му го предаде полуфиналето на Ник Киргиос на Вимблдон.

Интересно, ова е трета победа на Борна над Надал, со кој е во позитивен однос. Борна во пет меча загуби само два пати од големиот Надал, а со тоа не можат да се пофалат премногу тенисери денеска, пренесува Gol.hr.

ТЕНИСИ:

Денис Шаповалов (Кан) – Томи Пол (САД) 3-6, 6-4, 6-3

Тејлор Фриц (САД/11) – Ник Киргиос (Австралија) 6-3, 6-2

Андреј Рубљов (6) – Фабио Фоњини (Ита) 6-7 (7), 7-6 (3), 6-2

Стефанос Циципас (Грција/4) – Филип Краиновиќ (Срб) 6-3, 6-4

Џон Иснер (САД) – Хуберт Хуркач (Полска/8) 7-6 (5), 6-7 (5), 6-2

Бен Шелтон (САД) – Каспер Руд (Нор/5) 6-3, 6-3

Камерон Нори (GB/9) – Енди Мареј (GB) 3-6, 6-3, 6-4

Феликс Огер-Алиасиме (Кан/7) – Алекс Де Минаур (Австрија) 6-3, 6-2

Јаник Синер (Ита/10) – Миомир Кечмановиќ (Срб) 7-5, 3-1 – поднесување

ПАТИКИ ЗА ТЕНИС:

Алисон Риске (САД) – Мари Бузкова (Чешка) – без борба

Јелена Рибакина (под) – Гарбине Мугуруза (Спа/8) 6-3, 6-1

Петра Квитова (Чешка) – Сорана Цирстеа (Рома) 6-2, 6-3

Онс Џабер (Тун/5) – Кејти Мекнали (САД) 6-3, 4-6, 7-6 (7)

Џесика Пегула (САД/7) – Марта Костјук (Укр) 6-7 (5), 6-1, 6-2

Ема Радукану (ВБ/10) – Викторија Азаренка 6-0, 6-2

Елизе Мертенс (Бел) – Каролина Плишкова (Чешка/14) 7-6 (3), 6-3

Шелби Роџерс (САД) – Аманда Анисимова (САД) – без борба

Џанг Шуаи (Кина) – Екатерина Александрова 6-3, 6-4

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО