16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Бориша Симаниќ најде нов клуб

НАЈЧИТАНО

Поранешниот кошаркар на Мега, Бориша Симаниќ (24) потпиша договор со шпанска Сарагоса.

Минатата сезона крилниот центар имаше просек од 12,8 поени и 4,3 скока за 25,1 минута по натпревар во АБА лигата.

„Симаниќ е четворица, млад, со меѓународно искуство во Евролигата со Црвена звезда, но и на разни турнири со српската репрезентација. Може да ја рашири играта, да шутира со леснотија за три поени. Плус, ни се допаѓа неговиот атлетизам, висина и распон на рацете, па тој ќе ни помогне и во напад и во одбрана. Постигнува кошеви од далечина и од игра еден на еден, добар е во одбраната, ќе ни даде висина. Добро ја чувствува рампата“, изјави спортскиот директор на Сарагоса, Тони Муедра.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО