Борис Џонсон ќе напише книга со спомени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон во книга со спомени ќе ги наведе своите три години како премиер.

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон ќе го запише своето време во Даунинг стрит во книгата на спомени. Британската издавачка куќа „ХарперКолинс“ го следела неговиот нов писателски подвиг и предвидуваат дека ќе има споменувања „од кои немало“.
„Со нетрпение очекувам да работам со Борис Џонсон, кој ќе ја даде својата перспектива за времето што го помина на позицијата (премиер) во периодот на некои од најважните настани во Обединетото Кралство“, рече Арабела Пајк, шеф на заложницата Вилијам Колинс, во понеделник. , која работи под издавачката куќа Харпер Колинс.

Не се знае кога книгата ќе се појави на полиците, ниту пак износот на авансот, кој, според странските агенции, најверојатно е доста висока.

Џонсон, член на британските конзервативци, беше принуден да поднесе оставка како премиер во септември по три години и низа скандали. Неговите поддржувачи го повикаа да се врати, но на крајот на октомври тој не одлучи да направи нов обид да стане шеф на партијата и владата, каде што моментално е Риши Сунак.

Неговото време на функција беше обележано со пандемијата „Ковид-19“, која исто така беше поврзана со контроверзните забави во владиното седиште. Ќе му биде тешко да избегне да биде запаметен по неговите напори конечно да го постигне Брегзит, на кој тој цело време беше голем поддржувач.

Неговите мемоари ќе бидат последни во низата книги потпишани од 58-годишниот поранешен новинар денеска. Во летото 2014 година, на пример, беше објавена неговата биографија на поранешниот шеф на државата Винстон Черчил, Факторот Черчил.

Под неговото перо сè уште е биографијата на познатиот драматург Вилијам Шекспир, за кој издавачката куќа Hodder & Stoughton наводно му дала силен аванс во 2015 година, а оттогаш пропуштил неколку рокови, пишува германската прес-агенција dpa.

Моментално во улога на заменик многу заработил и во улога на спикер – откако во септември ја напушти премиерската фотелја, пријавил повеќе од милион фунти исплати на пристојно собраниско тело.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img