Борис Писториус ќе биде новиот министер за одбрана на Германија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе го назначи Борис Писториус (62) за нов министер за одбрана.

Според веб-страницата на сојузната влада, долгогодишниот министер за внатрешни работи на Долна Саксонија ќе добие потврда за прифаќање од германскиот претседател и ќе положи заклетва во четврток.

„Многу сум задоволен што извонреден германски политичар како Борис Писториус ќе биде министер за одбрана. Тој е многу искусен и помина низ многу предизвици во администрацијата, со години се занимава со безбедносни политики и неговата стручност и големо срце го прават вистинскиот човек да го води Министерството за одбрана во овие околности“, изјави Олаф Шолц во Берлин. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img