5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Борис Писториус положи заклетва и стана нов министер за одбрана на Германија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новиот министер за одбрана на Германија, Борис Писториус положи заклетва и официјално влезе на функцијата во германската влада.

Писториус утрово ја посети палатата Белви, придружуван од поранешната министерка за одбрана Кристин Ламбрехт и канцеларот Олаф Шолц, а указот за негово назначување на новата функција го прими од германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер.

Потоа положи свечена заклетва во Бундестагот и официјално стана нов германски министер за одбрана.

На таа церемонија Штајнмаер рече дека рускиот напад на Украина им донел страдање на милиони луѓе и ја загрозил безбедноста на цела Европа.

Тој посочи дека е многу важно германската армија да биде подготвена за одвраќање и одбрана во амбиент на закани и геополитички промени.

„Како силна земја среде Европа, имаме одговорност не само кон себе, туку и кон другите. Не сме сами, ние сме во сојуз со партнери. Овие партнери мора и сакаат да ни веруваат“, рече Штајнмаер.

Наведувајќи дека Писториус го презеде Министерството за одбрана во услови на закана и опасност каква што Германија долго време не знаеше, Штајнмаер рече дека на Берлин му треба мирен ум, силна администрација, јасен јазик и политичко искуство за сите идни предизвици и неопходни реформи. .

Штајнмаер истакна дека Писториус го има сето тоа, што го покажал во текот на десетте години како министер за внатрешни работи во провинцијата Долна Саксонија и во други тешки политички должности.

Писториус ќе биде пречекан со воени почести во Министерството за одбрана, а потоа ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

На 16 јануари неговиот претходник Ламбрехт поднесе оставка до канцеларот Шолц, а на 17 јануари беше објавено дека Борис Писториус ќе стане нов министер за одбрана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...
spot_img
spot_img
spot_img