21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Борисов: Ова е најдобрата рамка, не може да биде подобра

НАЈЧИТАНО

„Имав разговори со пратениците на ГЕРБ и ги прашав, дали ми веруваат да го поддржам предлогот, ако се осмели овој кукавица и лажго Петков, ќе има поддршка од 59 пратеници и зелено светло на РСМ и Албанија“.

Вака изјави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, за францускиот предлог за кој треба да се расправа во бугарското собрание, јавува БГНЕС. Според него француското претседателство „ја направи најдобрата рамка и не може да биде подобра“.

– Веднаш да се свика Министерскиот совет, да се даде предлог, да се дојде во Народното собрание – додаде Борисов.

– Верувам во Макрон, верувам во ЕУ. Сѐ што е добро во Бугарија доаѓа од ЕУ. ЕУ и НАТО во моментов бараат проширување со Западен Балкан. ГЕРБ го започна овој процес. Петков ќе оди во Советот на ЕУ и ќе каже дека некој му пречи. Петков ќе се крие и ќе се плаши додека ГЕРБ не ја заврши работата. Ние знаеме како да се грижиме за нашата работа. Француското претседателство ја направи најдобрата рамка и не може да биде подобра – рече лидерот на ГЕРБ.

Борисов истакна дека актуелната влада не направила ништо во врска со Протоколот, кој е составен дел на францускиот предлог. Тој појасни дека овој Протокол сѐ уште не е потпишан.

– Петков си дозволува да лаже во Брисел дека ГЕРБ му пречи, дека министерот на Слави Трифонов му пречи и дека тие што не се со него се мафија. Не плашете се, дојдете во парламентот – му се обрати Борисов на Петков.

– Ова е најдоброто решение за Бугарија, Балканот и ЕУ – додаде поранешниот бугарски премиер.

– Гласањето недоверба е парламентарна практика. Нинова 7 пати побарала недоверба, па не сме ја нарекле мафија. Ако имаме премиер да свика собраниска седница, ќе влеземе ние 59 пратеници на ГЕРБ. Да се ​​реши прашањето со Македонија пред гласање, да не се срами Бугарија како мрачен субјект – нагласи Борисов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО