17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Борец од Азовстал: Над 500 ранети во челичарница, 200 во критична состојба

НАЈЧИТАНО

Повеќе од 500 ранети се уште се во фабриката за челик Азовстал во Маријупоље, изјави за Би-Би-Си еден од преостанатите бранители на тој индустриски комплекс, кој ги опиша условите за живот во него.

Михаило Вершимин додаде дека двесте од тие 500 ранети се во критична состојба. Тој посочи дека состојбата на ранетите се влошува поради немање медицинска помош и нехигиенски услови.

Сè ни недостасува“, рече Вершимин, без разлика дали се работи за храна, вода или лекови.

Тој тврди дека руските војници намерно ја бомбардирале болницата во Азовстал.

И покрај очајните услови, дефанзивците на Азовстал порачаа дека се „подготвени да се борат до крај“.

Вершимин, кој бил полицаец пред војната, вели дека возраста на борците варира од 19 до 60 години.

Во неделата првата група цивили конечно успеа да се евакуира од Азовстал. Тие вчера пристигнаа во Запорожје, кој е под контрола на Украина.

Прочитајте сè за настаните во Украина во нашиот БЛОГ или на страницата Војна во Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО