25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Борбената моќ на Русија во Украина падна под 90 отсто пред нивоата пред инвазијата

НАЈЧИТАНО

Борбената моќ на Русија во Украина падна под 90 отсто пред нивоата пред инвазијата, за прв пат од почетокот на нападот, изјави во вторникот висок официјален претставник на американската одбрана, посочувајќи на големи загуби во оружје и зголемени жртви.

Соединетите држави проценуваат дека Русија собрала повеќе од 150.000 војници околу Украина пред инвазијата на 24 февруари, заедно со доволно авиони, артилерија, тенкови и друга огнена моќ за нејзиниот целосен напад.

„За прв пат тие би можеле да бидат нешто помалку од 90 отсто“, изјави претставник на американската одбрана за новинарите без докази и под услов да остане анонимен.

Речиси еден месец по војната, руските трупи не успеаја да заземат ниту еден поголем град, а украинските сили го запреа нивното напредување на речиси сите фронтови. Наместо тоа, Москва се сврте кон бомбардирање градови со артилерија, проектили и бомби. Русија негира дека цели на цивили.

Најголемиот дел од тој бомбашки напад беше насочен кон југоисточниот град Мариупол. Висок американски функционер изјави дека руските поморски сили најверојатно пукале кон Мариупол од Азовското Море во последните 24 часа.

Русија официјално не ги ажурираше податоците за жртвите откако на 2 март соопшти дека загинале 498 војници, а 1.597 биле ранети.

Но, оттогаш, нејзината офанзива наиде на дополнителен силен отпор на украинската армија и доброволните одбранбени сили.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, во вторникот процени дека бројот на руски жртви е илјадници, но одби да понуди точна бројка.

Бидејќи конфликтот го зема својот данок, САД предупредија дека Русија би можела да побара помош од Кина. Сепак, Белата куќа во вторникот соопшти дека не видела никакви докази дека Кина и дава воена опрема на Русија.

Американски официјален претставник посочи дека нема индикации дека Русија сè уште повлекува дополнителни сили во Украина.

Упадот на Путин во Украина принуди повеќе од 3,5 милиони да избегаат, изолирајќи ја невидената економија на Русија додека западните земји воведуваат санкции и предизвикува страв од поширок конфликт на Запад, кој не се размислува со децении.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО