24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Борба против рак на кожа: Нова апликација го мери УВ зрачењето и ги предупредува граѓаните

НАЈЧИТАНО

Светската здравствена организација (СЗО) воведе нова апликација на паметните телефони која снима информации за нивото на ултравиолетово (УВ) зрачење и предупредува кога е неопходно да се примени заштита од сонце.

Апликацијата SunSmart Global UV, развиена во партнерство со Светската метеоролошка организација (WMO), Програмата за животна средина на Обединетите нации (UNEP) и Меѓународната организација на трудот (ILO), е бесплатна и се стреми да го „намали глобалниот товар од рак на кожата и УВ – штети поврзани“, се вели во соопштението на СЗО.

Апликацијата користи тековни податоци од метеоролошките услуги.

„Доказите покажуваат дека прекумерната изложеност на УВ е главната причина за рак на кожата. Затоа, важно е луѓето да знаат кога и како да се заштитат“, рече д-р Марија Неира, директор на Одделот за животна средина, климатски промени и здравје при СЗО.

Се проценува дека повеќе од 1,5 милиони случаи на рак на кожа се дијагностицирани на глобално ниво во 2020 година, соопшти СЗО.

„Во истиот период, повеќе од 120.000 луѓе ширум светот ги загубија животите поради оваа болест која многу може да се спречи“, се вели во соопштението.

Особено во текот на летото, нивото на УВ зрачење е особено високо, а заштитата на кожата е важна, нагласи СМО.

Во зависност од типот на кожата, изгорениците можат да се појават само по 15 минути на сонце без заштита.

Според WMO, УВ зрачењето е оценето на скала од 1 (ниско) до 11 или повеќе (екстремно). Се препорачува заштита од сонце од ниво 3.

Во Европа, радијацијата често достигнува 8 ниво во текот на летните денови, рече портпаролот на WMO.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО