Бомба во најава: Клоп подготвен да го преземе Реал Мадрид?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Како што Ливерпул се повеќе се сопнува, Јирген Клоп се повеќе се соочува со прашања за можното излегување од „Енфилд“.

„Црвените“ се само деветти во Премиер лигата и имаат десет бода помалку од четвртопласираниот Њукасл, иако со натпревар помалку, па лесно е можно преку првенството да не се пласираат во Лигата на шампионите следната сезона.

Јасно е дека тоа би бил огромен удар за Ливерпул, а можеби и клинец во ковчегот на ерата на Клоп на „Енфилд“.

„Позицијата на тренерот или некои други работи мора да се сменат. Нема да заминам освен ако некој не ми каже. Тоа значи дека ќе треба да промениме некои други работи“, изјави Клоп по поразот од Брајтон во последното коло од англискиот шампионат.

Клоп подготвен да го преземе Реал?
„Ќе видиме, зборуваме за иднината, таму на лето, не сега. Имам простор и време да размислувам за тоа. Сепак, мора веднаш да играме подобар фудбал“, изјави Клоп и дополнително ја подгреа лавината гласини кои веќе се спуштија по стрмната падина.

Истиот ден шпанскиот Национал објави бомбастична приказна која стана вирална на германските социјални мрежи.

Според Национал, Клоп е во контакт со претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. Ден по поразот на Ливерпул од Брајтон, Реал беше тешко поразен во дербито на Ријад со Барселона.

Како што вообичаено се случува во медиумите околу Кралскиот клуб, тој висок пораз и уште полошата игра против најголемиот ривал ги подгреа шпекулациите во Мадрид за смена на тренерот Карло Анчелоти.

Осум на листата за убиства
Откако Реал ја започна сезоната прилично неубедливо, особено по катастрофата во Ријад, навивачите не се премногу среќни, а следствено и газдите на „Сантијаго Бернабеу“.

Национал објави дека Перез дошол до заклучок дека еден циклус е завршен и дека е потребно се да се подготви за почеток на друг. Во Реал секогаш размислуваат два чекори понапред, така што тоа не е ништо необично.

Сепак, информациите на Национал велат дека Перез веќе разговарал лично со Клоп. Тие тврдат дека германскиот стручњак му рекол на Перез дека ќе мора да исполни одредени услови доколку ја прифати понудата. Меѓу нив се и отстранувањето на осум играчи од платниот список на Реал и доведувањето на најмалку пет засилувања.

Наводната хит листа на Клоп ја сочинуваат: Дани Карвахал, Лукас Васкез, Хесус Ваљехо, Алваро Одриозола, Дани Себаљос, Еден Азар и Маријано Дијаз.

Модриќ не е услов
Според таа приказна, Клоп исто така не би инсистирал на продолжување на договорот на Лука Модриќ, додека не би имал ништо против Тони Крос да остане. Познато е дека Германецот инсистира неговиот тим да се состои од физички моќни играчи кои можат да ги следат неговите тактички замисли.

Високиот пресинг бара голема брзина и сила, а тоа го можат само генетски предиспонираните и максимално подготвени играчи. Модриќ старее, биолошкиот часовник му отчукува и прашање е колку здив останува за стилот на фудбал што го форсира германскиот стручњак.

Што се однесува до засилувањата, Клоп наводно најмногу инсистира на Џуд Белингем, младиот играч за врска на Борусија Дортмунд и англискиот репрезентативец кого се обидел и можеби се уште се обидува да го донесе во Ливерпул.

Германецот не би имал ништо против Перез да му го донесе Килијан Мбапе, но свесен е дека тоа не е лесна задача, па би се задоволил со Душан Влаховиќ, напаѓачот на Јувентус и на српската репрезентација. Тој исто така би инсистирал на продолжување на договорот со Марко Асенсио, за кој наводно смета дека не е доволно искористен во Реал, и нов десен бек и уште еден стопер.

Мбапе или Влаховиќ во напад
Можеби е изненадување што Клоп наводно верува дека Карим Бензема не е неопходен во неговата визија за идниот тим на Реал бидејќи и тој старее и е сè повеќе склон кон повреди.

Трите главни ѕвезди на Клоп на кои најмногу би се потпирал би биле Винисиус, кого тој многу го цени и верува дека идеално би се вклопил во неговата визија за играта, и Белгинам и новиот центарфор, па Мбапе или Влаховиќ.

Сега, тешко е да се каже колку вистина има во целата оваа приказна, но факт е дека има плодна почва за секакви шпекулации. На Ливерпул не му оди, долго време е на надолна патека и не би било чудно доколку Клоп си замине од „Енфилд“.

Од друга страна, Реал на Анчелоти исто така не изгледа баснословно, а во Мадрид секогаш се одредува крајниот резултат. Мора да почекаме до крајот на сезоната, па многу работи ќе бидат појасни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img