5.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Болниците во Германија преполни со деца заразени со вирусот РСВ

НАЈЧИТАНО

Лекарите предупредуваат на сериозноста на ситуацијата и наведуваат дека болниците едноставно се „преоптоварени“ од бројот на деца кои имаат респираторен синцицијален вирус (РСВ), кој предизвикува акутни инфекции на респираторниот систем и е најчеста причина за бронхиолитис.Респираторниот вирус може да предизвика опасни по живот состојби кај доенчињата и малите деца, а моментално предизвикува бранови кои веќе ги поттикнуваат лекарите од итната помош да зборуваат за „состојби на катастрофи“. Во неколку германски сојузни покраини нема повеќе кревети за деца бидејќи премногу деца се заразени со вирусот, пишува магазинот Феникс.

Според информациите од Институтот Роберт Кох (РКИ), инфекциите со респираторниот синцицијален вирус (РСВ) доведуваат до зголемување на морбидитетот и хоспитализацијата, особено кај малите деца. Според неделниот извештај на RKI во четвртокот навечер, се очекува бројките да продолжат да растат во наредните недели. Лекарот за детска интензивна нега и итната медицинска помош Флоријан Хофман изјави за германската агенција за печат (dpa) дека ситуацијата е сериозна.

„Во неколку германски сојузни покраини, вклучително и Баварија, Северна Рајна-Вестфалија и Долна Саксонија, речиси и да нема достапни кревети во клиниките“, рече Хофман, генерален секретар на Германското интердисциплинарно здружение за интензивна нега и итна медицина (DIVI) и старешина. лекар во детската болница Хаунер во Минхен.

Тој зборуваше за „катастрофални услови“ и за тоа како семејствата со болни деца понекогаш мораат да спијат на кревети во собата за итни случаи.

„Тоа е знак на сиромаштија за Германија. Многу засегнати деца се сериозно болни и имаат потреба од лекување. Веќе имаше невообичаено висок RSV бран на крајот на летото 2021 година, но ситуацијата во моментов е полоша“, рече Хофман.

Не само во Германија, туку генерално на северната хемисфера има „драматична епидемија“. Хофман објасни дека се погодени многу деца кои се на возраст од една до две години, кои, исто така, со оглед на пандемијата на корона и мерките против неа, претходно немале контакт со РСВ.

Во тековниот неделен извештај на РКИ, се наведува дека генерално бројот на акутни респираторни заболувања е значително зголемен во однос на претходната недела, покажуваат податоците на онлајн анкетата GrippeWeb. Во неделата до 20 ноември, тоа беше околу седум милиони, над опсегот на години пред пандемијата.

Тоа се одразува и во евиденцијата на пациенти кои штотуку биле примени во болница со тешки акутни респираторни инфекции. Поради невообичаено силната циркулација на РСВ, во моментов се регистрирани значително повеќе случаи кај деца до четири години отколку во годините пред пандемијата и во претходната година, соопшти РКИ. Вредностите на RSV се исто така на многу високо ниво во следните возрасни групи до 14 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО