2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Болеста се менува: Ова се најчестите симптоми кај новите случаи на Ковид

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Омикрон и неговите варијанти и подваријанти сè уште се присутни, а симптомите на болеста повторно се менуваат.

Покрај вообичаените симптоми, лекарот забележал дека некои пациенти сега пријавуваат нови симптоми кои вклучуваат дијареа, намалена количина на урина и болка во градите.

„Бројот на акутен коронарен синдром, миокарден инфаркт (срцев удар) се зголемува кај пациентите со Ковид. Има пациенти кои пријавуваат неспецифични симптоми како болка во градите, намалена урина, дијареа, а потоа излегуваат дека се позитивни на коронавирусот“, вели Акшај Будраја, виш консултант за респираторна медицина во Акаш Хелткер.

Покрај овие споменати симптоми, лекарот ги забележал следните симптоми кај нови случаи на Ковид:

– вртоглавица

– екстремна слабост

– привремено губење на мирис и вкус

– треска

– кашлица

– отежнато дишење

– замор

– болки во мускулите или телото

– главоболка

– воспалено грло

– течење или затнат нос.

Подваријантата omicron BA 2.75 има повисока стапка на пренос. Неодамна беше откриен во Делхи. Главниот научник на Светската здравствена организација, Соумја Сваминатан, рече дека BA.2.75 се чини дека мутирал на начин што може да укаже на „големо имуно бегство“, што може да значи дека луѓето кои веќе имаат антитела од претходниот може да се заразат со оваа подваријанта. .

Сепак, добрата вест е што оваа варијанта не предизвикува сериозни болести. Лекарите, исто така, забележаа дека моменталниот период на опоравување за повеќето пациенти трае околу една недела, пишува Тајмс оф Индија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...

16-годишниот син на покојната Тејлор Хокинс награден за изведба на тапани на годината

На стадионот Вембли во Лондон минатото лето, Фу Фајтерс свиреа 6-часовен концерт во спомен на нивниот многу ран тапанар Тејлор Хокинс, кој почина во...

Украински медиуми: Пропагаторот на Путин бил силуван од Чеченци

Руската новинарка на режимот Олга Зенкова била силувана од чеченски борци во Украина, меѓу кои наводно бил и внукот на лидерот Рамзан Кадиров. Во јавноста...
spot_img
spot_img
spot_img