16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Болен пораз за Бред Пит и мала победа за Анџелина Џоли

НАЈЧИТАНО

Пред извесно време објавивме за судската војна дека поранешните сопружници Анџелина Џоли и Бред Пит се борат за француската винарија Шато Миравал. Сега е познато дека Џоли извојува мала победа во правниот процес на винарската визба, каде парот се заложи за вечна верност во 2014 година.

Во 2008 година, Анџелина Џоли и Бред Пит го купија Шато Миравал во југоисточниот дел на Франција и поврзаната винарија. Во 2014 година и на овој имот си ветија вечна верност, а таму сакаа да ги одгледуваат и своите шест деца.

Винаријата и замокот, кои ја симболизираа заедничката среќа, станаа причина за расправија за време на војната за разделување. Бред ја обвини актерката дека намерно го нарушила угледот на винската компанија што внимателно ја изградил кога таа го продала својот дел од винската компанија Tenute del Mondo. Навистина, Пит тврдеше дека тој и Анџелина се согласиле дека никогаш нема да ги продадат своите акции во семејниот бизнис без согласност на другиот.

Џоли, сепак, го продаде својот удел на рускиот олигарх Јури Шефлер, кој ја контролира Групацијата Столи, а Пит на суд бараше да се поништи договорот, а во исто време тој бараше соодветна отштета. Војната на поранешните сопружници предизвика серија пресуди во САД, Франција и Луксембург.

Пред извесно време адвокатите на актерката сакале да ги добијат хартиите од компанијата на Пит „Мондо Бонго“, но актерот упорно одбивал да ги даде. Сега судот во Лос Анџелес одлучи Пит и неговите деловни партнери да ги предадат сите потребни документи на адвокатите на актерката.

Ако им се верува на извори блиски до актерот, Пит добил понуда и да го продаде својот удел во винаријата додека поранешните сопружници биле во брак, но тој категорично ја одбил. „Најдобар начин родителите да обезбедат наследство за своите деца е да ја задржат целосната сопственост на важни и вредни имоти“, убедени се пријателите на Бред.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО