5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност затоа што пукал во камерманката Халина Хачинс, која беше убиена за време на снимање филмот „Рѓа“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Холивудскиот актер Алек Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност затоа што пукал во камерманката Халина Хачинс, која беше убиена за време на снимање филмот „Рѓа“.

Болдвин претходно кажа дека не знаел дека во пиштолот има вистински куршуми. Тој вежбал сцена за вестерн-филмот „Рѓа“ кога се случи пукањето на ранч во близина на Санта Фе, Ново Мексико во октомври 2021 година.

Хана Гутиерез Рид, која била одговорна за оружјето за филмот, исто така, ќе биде обвинета за убиство од небрежност.

„По темелно разгледување на доказите и законите на државата Ново Мексико, утврдив дека има доволно докази за поднесување кривична пријава против Алек Болдвин и другите членови на филмската екипа на ‘Рѓа’. Во мојата позиција, никој не е над законот и сите заслужуваат правда“, рече окружната обвинителка во Санта Фе. Мери Кармак-Алтвис.

Одлуката за поднесување кривична пријава ја објавила заедно со обвинителката Андреа Риб, околу три месеци откако го добиле конечниот извештај за инцидентот од канцеларијата на шерифот во Санта Фе.

Доколку бидат прогласени за виновни, и Болдвин и Гутиерез-Рид се соочуваат со затворска казна до 18 месеци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img