14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Бозел: каде, како и зошто да се собере?

НАЈЧИТАНО

Белите цветови од бозел со својот мирис веќе најавуваат дека летото е веднаш зад аголот. Д-р Катја Ребољ, доктор по биохемија, познавач и истражувач на локални јадливи и лековити растенија, зборуваше за N1 за тоа како да се собере и каде е корисно.

Сезоната на бозелот е тука: оваа со карактеристичните бели цветови и уште покарактеристичниот силен мирис ве поканува да берете. Неговата применливост е исклучително широка; може да се користи во готвење, пијалоци, мириси, козметика.Меѓутоа, бозелот има и многу лековити ефекти, поради што со години се користи во традиционалната медицина меѓу различни култури ширум светот.

Сезоната е добра оваа година, вели д-р Катја Ребољ, доктор по биохемија и познавач на локални растенија, а шпицот на сезоната го доживуваме токму сега. Сега е идеално време за берба во централна Словенија, цвеќињата ќе останат на грмушката до средината на јуни. Во Приморска, пак, врвот на цветањето за жал е завршен.

Ако немаме свое, да собереме квалитет
Кога зборуваме за бозел лаички, навистина мислиме на црн бозел, бидејќи е единствениот бозел за јадење. Порано традиционално растеше на секоја фарма, бидејќи се сметаше за оној кој ги истерува злите духови.

Германците веруваа дека чуварот на Холда живее во грмушката од бозел. Грмушките беа засадени пред куќите и плевните, со надеж дека Холда ќе ги избрка вештерките и лошите волшебници. Во Шведска, треба да видите крал на џуџиња со придружба ако седите под бозел на полноќ во лето. Нашите баби, сепак, велеа дека кога ќе поминете покрај бозел, треба да се поклоните на оваа лековита грмушка.

Денес, бозелот повеќе не е толку вообичаен во близина на куќите, но често се среќава на шумските рабови, на границите, на пасиштата или покрај водата. Дивиот див бозел е доволен во природата за да се бере на мир. Во градовите, пак, секогаш ги следиме правилата за избор на квалитетни места: не береме бозел што растат покрај патот или до поле со пченка – тие се прскаат, а спрејот го има и соседниот бозел.

Бозелот се акумулира долго време поради неговите лековити ефекти
Бозелот е богат со антиоксиданси и витамин Ц. Има антиинфламаторно и антисептично дејство.
Постарите цвеќиња го поттикнуваат потењето, па затоа се користат при настинки, како и кај белодробни заболувања како кашлица, астма и бронхитис; Чајот од бозел е корисен и при ревматски заболувања. Бозелот помага и при настинки и грип. Во клиничките испитувања се покажа дека се всушност ефективни, вели Ребољ: „Тие навистина се лек од природата“. За позитивното дејство на бозелот не треба да се внесува во големи количини, додава тој.

Покрај активните состојки, сите делови на бозелот содржат и различни соединенија кои се токсични за луѓето, како што се цијаногени соединенија и некои алкалоиди. Затоа, луѓето често доживуваат гадење или варење по јадење сирови бозел. Но, Ребољ уверува дека со варење повеќето отровни материи во бозелот се распаѓаат и потоа тој повеќе не е штетен. Сепак, јадењето бозел не се препорачува за трудници.

Не се корисни само цвеќињата
Типичните бели цветови не се единствените погодни за употреба и консумирање. Всушност, можно е да се користи речиси секој дел од грмушката на бозел: лисја, среден зелен дел од кората, цветни пупки, цвеќиња и плодови.

Листовите може да се користат, на пример, во чај, кој може да помогне при несоница, додека чајот од кора помага при запек. Цветните пупки се додаваат во оцетот за да се добие ароматичен оцет од бозел. Реболј препорачува да се инвестира во јаболков оцет, но вели дека секој може да се користи.

Цветовите имаат најразновидна употреба. Некои од нив може да се исушат и да се направат чај. Најкласичен начин на користење е сирупот од бозел, кој може да се подготви и со мед, а освежителниот напиток шабеша од бозел.

Рецепт за сируп од бозел:
30 бозел цвеќиња

3 кг шеќер

3 лимони

3 литри вода

3 лимонска киселина

Подготовка:

Оставете ја водата да зоврие, додадете го шеќерот и мешајте додека шеќерот не се растопи.

Потоа во малку изладената свежа вода додадете цветови од бозел, исечкан лимон и лимонска киселина. Препаратот се остава покриен 48 часа, а потоа се цеди и се прелива во шишиња.

Постарите цветови се погодни и за претежно слатки, но и солени јадења. Од цветовите можеме да подготвиме сладолед, панакота и да ги користиме како зачин во сосови, а најзастапени се медените сосови со бозел. Употребата во тесто за палачинки и пити е исто така типична. Сирупи, компоти, сокови и џемови може да се подготват од јагоди, кои созреваат кон крајот на летото или почетокот на есента.

Др. Катја Ребољ е доктор по биохемија која го користи своето знаење за истражување на локални јадливи и лековити растенија.

Таа моментално спроведува работилници, менторира и пишува за растенијата, а наесен ќе ја објави својата втора книга. Тој, исто така, ги снабдува со локални растенија најдобрите ресторани во Словенија, а неговите колеги работат и со готвачот Бинет Волчич. Како колекционер и негов ментор, д-р Катја Ребољ се појави и на Нетфликс во шоуто „Ресторани на работ“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО