2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Благодарница од Здружението на слепи лица од Битола за СН Осигурителен Брокер како општествено одговорна компанија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Здружението на слепи лица од Битола додели благодарница за СН Осигурителен Брокер АД Битола како општествено одговорна компанија.
Ова следи откако со поддршка на компанијата здружението реализираше ваучер од Агенцијата за спорт и млади со кој е набавена нова спортска опрема.
Имено, со ваучер во вредност од 80.000 денари набавени се осум комплети на спортска опрема, односно дресови, тренерки, патики, јакни, ранци, штуцни и штитници. Опремата е наменета за екипата за голбал и за најдобрите шахисти кои се членови на Здружението на слепи лица од Битола и спортскиот клуб „Дерманџиев“-Битола, кој функционира во рамките на здружението.
Александра Петровска, раковoдителка на експозитури на СН Осигурителен брокер и Даниел Паришко, раководител на секторот за прием во осигурување, во посета на здружението се запознаа со активностите на спортскиот клуб. Врачувајќи им благодарница за посебни заслуги на СН Осигурителен Брокер во развојот и унапредувањето на работата на здружението, Драгче Брдаровски, претседател на Здружението на слепи лица – Битола рече дека новата спортска опрема има огромно значење за членовите на здружението и спортскиот клуб.
„Оваа помош е посебно значајна од аспект на социјализација на слепите лица и лицата со визуелна попреченост од Општините Битола, Ресен, Демир Хисар, Могила и Новаци, како и нивен здрав развој и спортување. Затоа сме особено благодарни што СН Осигурителен Брокер дава посебен приоритет на општествената одговорност.“-рече Брдаровски.
Тој нагласи дека новата спортска опрема доаѓа во вистински момент бидејќи претстојниот викенд екипа од здружението во Битола ќе патува во Ниш, Србија каде ќе учествува на меѓународен турнир во голбал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img