23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Благодарение на овој зачин, салото на стомакот исчезнува

НАЈЧИТАНО

Докажано е дека го зголемува производството на протеини кои помагаат да се организираат и складираат информации. Полн е со антиоксиданси, а помага и во намалување на нивото на шеќер во крвта и го спречува воспалението

Прелиминарната студија, која ги докажа сите придобивки од циметот, беше претставена на почетокот на мај 2017 година на конференција на Американското здружение за срце.

Во текот на 12 недели, научниците им давале на стаорците додатоци на база на цимет додека ги хранеле со висококалорична храна. Тестовите направени на стаорци пред и по завршувањето на експериментот покажаа дека стаорците имаат повеќе антиоксиданси и антиинфламаторни молекули во телото по земањето суплементи со цимет отколку порано.

Исто така, нивната вкупна тежина и обемот на половината се намалиле, без оглед на тоа што јаделе мрсна и тешка храна.

Докажано е дека циметот има многу здравствени придобивки. Покрај горенаведените придобивки, ова вклучува смирување на варењето и подобрување на функцијата на мозокот, поконкретно побрзо разбирање на новиот материјал, пишува Daily Mail.

Според истражувањето спроведено во Медицинскиот центар на Универзитетот Раш во Чикаго во 2015 година, докажано е дека циметот го зголемува производството на протеини кои помагаат во организирање и складирање на информациите. Истражувањето вели дека доволно е секојдневно да ставате прстофат мелен цимет во кафе или овес за да ја подобрите меморијата.

Зачинот од цимет се прави од кората на дрвото цимет и е полн со антиоксиданси, помага во намалување на нивото на шеќер во крвта и може да спречи разни воспаленија.

Студијата спроведена во 2010 година во Центарот за применети здравствени науки докажа дека водата со цимет содржи доволно антиоксиданси за да ги намали шансите за зголемување на телесната тежина за дури 23 проценти, пренесува 24sata.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО