25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Бил Козби ја загуби тужбата, плаќајќи 500.000 долари за сексуален напад

НАЈЧИТАНО

Поротата во Лос Анџелес го прогласи комичарот Бил Козби за одговорен во граѓанската тужба поднесена од Џуди Хут, жена која тврдеше дека тој сексуално ја нападнал како тинејџерка во 1970-тите, пишува Си-Ен-Ен.

Според Си-Ен-Ен, поротата составена од осум жени и четворица мажи му доделила на Хут отштета од 500.000 долари, но не е утврдена „казнена компензација“.

Хут првпат го покрена случајот во 2014 година, поради сексуална злоупотреба и намерно и небрежно нанесување емоционален стрес. Првично беше наведено дека инцидентот се случил во 1974 година кога Хут имал 15 години, но подоцна бил ревидиран во 1975 година.

Козби ги отфрли сите обвинувања за сексуална злоупотреба.

Хут рече дека го запознала Козби во паркот каде што тој снимаше. Козби наводно ги поканил Хут и еден пријател да му се придружат во неговиот тениски клуб.

Оттаму, тврди Хут, комичарот ги поканил во куќа каде на младите жени им послужил повеќе алкохолни пијалоци, а потоа ги однел во замок на Плејбој. Хут тврди дека Козби, иако ги знаел нивните години, им рекол дека ако некоја од зајачиците на Плејбој ги праша, тие велат дека имаат 19 години.

Таа изјавила дека Козби потоа ја однел во спалната соба во вилата каде сексуално ја злоставувал.

„Среќен сум. Поминаа толку многу години, толку многу солзи“, изјави Џуди Хут на новинарите веднаш по пресудата.

Портпаролот на Козби, Ендрју Вајат, од друга страна, рече дека тоа што се случило не е победа бидејќи тие не добиле „казнена отштета“, велејќи дека Козби е задоволен од пресудата.

Козби не беше присутен за време на судењето и изрекувањето на пресудата, а неговиот тим најави дека ќе поднесе жалба.

Од 2005 година, повеќе од 50 жени го обвинија Козби за сексуален напад. Откако беше осуден за напад на Андреа Констанд во Филаделфија, Козби отслужи нешто помалку од три години затвор во Пенсилванија пред неговата пресуда да биде поништена по жалба. Тој беше ослободен од затвор во септември 2021 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО