3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Бил Козби прогласен за виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка во вилата на Плејбој

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во 1975 година, Бил Козби сексуално злоставувал 16-годишно девојче во вилата на Плејбој, открија поротниците во вторникот по речиси едномесечното граѓанско судење.

Поротниците на граѓанското судење на ѕвездата Бил Козби пресудиле во корист на Џуди Хут, која ја обвини комичарката дека ја принудувала на секс во 1975 година кога имала 16 години, пишува The Guardian.

Џуди Хут денес има 64 години, а на судот во округот Лос Анџелес и беа доделени 500.000 долари. Поротниците открија дека Козби со право верувал дека Хут е помлад од 18 години, а во својот чин бил поттикнат од неприроден или ненормален сексуален интерес за малолетник. Оваа одлука го означува крајот на едно од најновите правни барања против 84-годишниот Козби, кој во пет децении беше обвинет за сексуален напад од повеќе од 50 жени.

Кога Хут сведочеше, таа рече дека таа и еден пријател на Козби се сретнале во паркот и дека актерот подоцна ги однел во замокот на Плејбој. Според нејзиното сведочење, тогаш 37-годишниот Козби ја нападнал и ја принудил на секс. Ова го демантираше актерот.

Хут, која прв пат поднесе тужба против актерот во 2014 година, првично тврдеше дека инцидентот се случил во 1974 година, кога имала 15 години, но подоцна дознала дека погрешила и дека тоа се случило во 1975 година. Адвокатот на Козби Во текот на судењето, Џенифер Бонџан се обидувала да ја стави Хут во лага и ја опиша нејзината промена во временската рамка на настаните како „судење од заседа“.

Козби, кој не присуствуваше лично на судењето, во видеото од сведочењето кое им беше покажано на поротниците рече дека Џуди Хут не се сеќава. Но, тој рече дека инцидентот не можел да се случи бидејќи не би имал секс со лице помладо од 18 години.

Портпаролот на актерот, Ендрју Вајат, рече дека тие имаат намера да поднесат жалба на одлуката на жирито, но сепак ја опишаа како победа за актерот. Адвокатот на Џуди Хут, Глорија Алред, побара 8 милиони долари (околу 7,58 милиони долари) во нејзината тужба.

Алред се заблагодари на поротата за пресудата и ја пофали својата клиентка за „нејзината храброст и пожртвуваност за да се постигне правда во овој случај“. Таа додаде дека сака да им се заблагодари на сите жени кои зборувале во текот на годините и не молчат пред сексуалната злоупотреба извршена од влијателни мажи.

Судењето се одржа речиси една година откако Козби беше пуштен од затвор во Пенсилванија. Во тоа време, неговата пресуда за сексуален напад на друга жена беше поништена. Врховниот суд ја укина пресудата за нерегуларности во судскиот процес и го ослободи по само две години, што беше болен удар за тужителите. Неколку жени го обвинија дека го дрогирал и сексуално го нападнал, но тој бил кривично гонет само во случајот Андре Констанд.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img