2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Бил Гејтс вложува милијарда за да ги спречи кравите да пождригнуваат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот милијардер Бил Гејтс инвестираше во австралиска старт-ап компанија, која работи на полето на климатските промени и има намера да ги намали емисиите на метан произведени од пождригнувањето на кравите.

Основачот на Мајкрософт проговори за производството на месо и неговото влијание врз животната средина, објави „Би-Би-Си“ на српски.

По јаглерод диоксидот, метанот е најзастапениот гас со ефект на стаклена градина.

Животните како што се кравите, козите и елените испуштаат метан кога нивниот стомак вари тешки влакна, како што е тревата.

При овој процес на ферментација се произведува метан, а најголемата количина од овој гас се исфрла со пождригнување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img