2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Билетите за последниот меч на Федерер постојано растат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Роџер Федерер вчера објави дека по Лејвер купот кој следната недела ќе се игра во Лондон ќе стави крај на својата голема тениска кариера.

Швајцарецот се пензионира со 20 Грен слем турнири и вкупно 103 титули на АТП, каде што помина вкупно 310 недели како број 1.

Легендарниот 41-годишен Швајцарец ќе игра за Европа против остатокот од светот на егзибицискиот Лејвер куп, а во тимот ќе биде со Каспер Руд, Рафаел Надал, Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј под водство на капитенот Бјорн Борг. Тејлор Фриц, Феликс Огер-Алиасиме, Диего Шварцман, Френсис Тиафо, Алекс де Минаур и Џек Сок играат за остатокот од светот, а ги предводи Џон Мекинро.

Цените на билетите се нормално достапни, но најавата на Федерер дека тоа ќе биде последниот турнир во неговата кариера целосно ги промени работите. Билетите се распродадени за само неколку часа, а Федерер треба да го одигра последниот меч со Рафаел Надал на последниот ден од турнирот (идната недела).

Така, цените на билетите за недела се зголемија неколку стотици пати, а тие можат да се купат на местата за препродажба. Така, на StubHub, најпознатата услуга за препродажба на билети, останаа само околу 50 билети, а најевтиниот чини 2.400 евра.

Нешто подобрите билети чинат по 13 или 17 илјади евра, а најскапите веднаш зад „делот на играчите“ чинат неверојатни 578.000 евра. Се очекува до недела да се појават повеќе билети на овие сервиси откако сопствениците ќе сфатат дека можат сериозно да се збогатат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Поправајќи ја канализацијата, откриле древна статуа на Херкул

При поправка на канализацијата под парк во Рим, пронајдена е античка римска статуа на Херкул, која најверојатно датира од времето на Римската Империја (27...

Муса Џафери: Артан Груби ја узурпира партијата и само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети

Артан Груби ја узурпира партијата и само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети. Тој заедно со другите министри треба да се појави...

Грчката морнарица сѐ уште го бара пилотот од урнатиот Ф-4

Потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што вчера се урна во Јонското море, траеше во текот на ноќта, а...
spot_img
spot_img
spot_img