25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Била упатена реакција до Француската амбасада во земјава

НАЈЧИТАНО

Министерството за надворешни работи на Македонија упатило реакција до Француската амбасада во земјава за изјавата на претседателот Емануел Макрон кој вчера ги нарече Македонците со навредливото име „Северномакедонци“, јавува СДК.

Макрон вчера на самитот ЕУ-Западен Балкан рече дека „со Северномакедонците во следните часови ќе се разгледува начин да се склучи договорот, за до идната недела да помине на амбасадорско ниво и да се деблокира процесот“.

Интересно е и дека Макрон во изјавата неколку пати го употреби зборот Македонија, наместо службеното име Северна Македонија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО