16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Бизарна несреќа во Грција: На вечера со семејството, врз нив паднал параглајдер

НАЈЧИТАНО

 На швајцарскиот државјанин Горан Николиќ (43) му се случила бизарна несреќа додека со семејството бил на одмор во Грција. Вечерал со сопругата и двете деца, кога го нападнале параглајдеристи! Семејството Николиќ, кое живее во Дидинген, Швајцарија, минатиот четврток мирно седнало во ресторан и вечерало на островот Лефкада во Јонското Море, пишува „Блик“. Горан во еден момент видел сенка на левата страна, се свртел, а потоа следел необичен удар. „Паднаа врз мене и „заработив“ силен удар кој ми го скрши носот. „Не можам да кажам дали ме удри турист, инструктор кој беше зад него или некој дел од падобранот, бидејќи сè се случи толку брзо“, забележа тој. Горан изгубил свест по неколку секунди. Тогаш започна вистинската драма. „Мојата сопруга врескаше и плачеше. Ја фатија и неа, но само малку на образот“, додаде Николиќ. Иако имал главоболка и обилно крвавење, вели дека имал „среќа во несреќата“. „Среќа што ме удираа мене, а не моите деца. Можеле да ги повредат, па дури и да ги убијат“, објасни Николиќ и апелираше до туристите да бидат внимателни. Според него, среќна околност е што помошта пристигнала брзо. „Веднаш дојдоа двајца спасувачи и ми го запреа крварењето. Ми дадоа мраз. Многу сум им благодарен“, изјави Србинот. Но, не му е јасно зошто не викале и не ги предупредиле кога сфатиле дека изгубиле контрола над параглајдеристот. „Ако инструкторот забележал дека ја губи контролата, можел да даде сигнал. Требаше подобро да реагира“, вели тој. „Блик“ пишува дека сакал да и каже на полицијата што се случило, но наместо тоа морал да оди во болница. „Дури мојата сопруга не контактираше со швајцарската амбасада, сè почна да се движи побрзо. Полицијата потоа ме извести за несреќата“, рече Горан и се заблагодари на швајцарската амбасада за брзата реакција. Компанијата која изнајмува параглајдерство засега не коментира ништо.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО