8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Бесплатни таблети калиум јодид за Романците во случај на нуклеарна несреќа

НАЈЧИТАНО

Таблетите калиум јодид ќе бидат дистрибуирани неделава за граѓаните во Романија, јавија романски медиуми.

Шеесет и пет милиграми калиум јодид ќе треба да се земе при случај на нуклеарна несреќа, но, само според упатството на властите во Романија.

Таблетите и информации за нивна правилна употреба ќе бидат достапни бесплатно во аптеки низ државата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО