0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Беспилотни летала камикази и експлозии во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Еден ден по разорните ракетни напади во Украина, утрово сирените за воздушен напад се огласија во Киев, а  Запорожје повторно е цел на руски ракетни напади, јавуваат украински медиуми.

Во Виница е погодена термоцентрала од камикази беспилотни летала. Сирени се слушнале и во Чернихив,  Одеса, Суми и Днепар.

Шефот на украинската регионална воена управа на Запорожје, Олександр Старух, напиша на Телеграм дека руските сили истрелале ракети врз регионалниот центар и „наменети инфраструктурни објекти“, пренесува Укринформ.

Украина соопшти дека во вчерашните масовни руски ракетни напади на загинале 19 лица, а 105 се ранети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img