2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Беретини: Не е фер што не се ни консултираат со нас

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Италијанскиот тенисер Матео Беретини смета дека АТП морало да се консултира со играчите при донесувањето на одлуката да му ги одземе бодовите на Вимблдон.

Беретини е актуелен вицешампион и ќе испадне од топ 20 без разлика на резултатот што ќе го постигне на овогодинешниот Вимблдон.

„Оваа ситуација е тешка за сите. Прво, луѓето во Украина страдаат. Кога станува збор за мојот случај, навистина е комплицирано – играв одлично минато хофон на тревата и ќе паднам на списокот без разлика како играм сега. Кога АТП листата работи нормално, колку подобро рангирате, толку подобро играте. Сега е одземено и не се согласувам со тоа“, рече Беретини и додаде:

„Никој не контактираше со нас. Никој не побара мислење од играчот, мислам дека не треба така да функционира. „Можеби треба да направиме нешто за да избегнеме вакви ситуации, бидејќи мислам дека ова е најголемата одлука што АТП ја донесе во последните дваесет години.

И покрај се, Беретини не мисли дека Вимблдон ќе ја загуби својата аура.

„Тоа е грен слем турнир. Тоа ќе биде рекорден награден фонд, а тоа е Вимблдон, сите сакаат да играат – тоа е еден од најважните турнири што ги имаме. Не гледам некој што ќе каже да не одиме затоа што нема бодови“, заклучува Италијанецот.

Вимблдон е на програмата од 27 јуни со директни преноси на каналите на Спорт клуб.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img