8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Бенкси остави трага во разурнатата Бороѓанка

НАЈЧИТАНО

Се чини дека мистериозниот уличен уметник Бенкси потврди дека стои зад цртежот кој неодамна се појави на уништена зграда во Украина.Во петокот вечерта Бенски на својот Инстаграм профил објави фотографии од цртежи на уништената куќа и напиша „Бородјанка, Украина“. Киевското предградие Бородјанка беше силно бомбардирано за време на војната во Украина.

Делото прикажува девојка која изгле

 

да како да стои на оштетениот сив ѕид на зградата која загинала во војната.

Гласините дека Бенкси е во Украина се појавија откако на ѕидовите на оштетените згради во Бородјанка се појавија мурали кои потсетуваат на неговите препознатливи дела. Покрај тоа што девојчето стои на раце, на едниот ѕид има мурал на кој е прикажано момче кое соборува возрасен маж (Владимир Путин) на џудо натпревар. Третиот мурал прикажува две деца кои користат дел од резервоарот како клацкалка.

Објавувањето на делото на Инстаграм од страна на Бенкси обично се гледа како негова потврда дека делото е негово.

Познатиот уличен уметник во минатото патувал во кризните области, вклучувајќи го и Западниот Брег, каде што ги оставил своите дела на ѕидовите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО