More

  Бензинот да чини 77 денари, а дизелот 79,5

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Покрај опозициската ВМРО-ДПМНЕ којa денеска до Собранието поднесе пет амандмани за антикризните мерки што ги предложи Владата, истото го стори и партијата на Зијадин Села, Алијанса за Албанците, која поднесе амандмани со кои предлага намалуање на акцизите на горивата.

  Со амандманите, Алијанса за Албанците предлага намалување на акцизите за дизел горивото од 15,5 на 9 денари, на бензините од 22 на 15 денари и намалување на ДДВ за двата вида гориво од 18 отсто на повластена стапка од пет отсто.

  „Ние предлагаме: За дизел горивото акцизата од 15,5 денари да се намали на 9 денари; За бензините акцизата да се намали од 22 денари на 15 денари; ДДВ-то за двата вида горива да се намали од 18 проценти на повластена стапка од 5 проценти“, се наведува во соопштението од Алијанса за Албанците.

  Со овие предлози, како што потенцираат оттаму, на малопродажниот пазар во сегашните околности бензинот би се продавал по 77 денари по литар, а дизелот по 79,5 денари по литар.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img